Shinji: Dororo

Shinji: Dororo

12 Mart 2021 0 Yazar: artiz

Kimi zaman şiddet dozu oldukça yüksek bir anime olan Dororo asıl olarak insan kalma-şeytanlaşma meselesiyle öne çıkıyor.

Hikâyemiz toprakları savaşlardan, kıtlıklardan, felaketlerden etkilenmiş, halkı da sefaletten yılmış olan bir efendinin topraklarının geleceği için şeytanlarla bir anlaşma yapmasıyla başlıyor. Yeni doğan oğlunu şeytanlara yediren efendi isteğini alıyor. Oğluysa bir mucize eseri hayatta kalıyor. Daha sonra bir doktor tarafından bulunan çocuk yaşı ilerledikçe kaderinin peşine düşüyor ve vücudunu geri almak için şeytanlarla savaşıyor. Bu yolculukta tanıştığı Dororo isimli çocuksa hikâye boyunca ona eşlik ediyor.

Şiddet dozu yüksek animelerle aram pek iyi değildir lakin eğer hikâye güçlü kurulmuşsa, çatışmalar yeterince iyiyse ve karakterler iyi işlenmişse bu dozu fazla önemsemem. İşte Dororo da bu açıdan beklediğimi fazlasıyla verdi.

Öncelikle adının Hyakkimaru olduğunu öğrendiğimiz ana karakterimiz ile Dororo arasındaki ilişki çok iyi yansıtılmış. Hyakkimaru onca şiddetin, yoksunluğun ortasında yapayalnız bir karakter. Pek çok duygudan, insani noktadan yana epey sorunlu. Üstelik tek bir büyük amacı var. Ne olursa olsun vücudunu geri almak. Bu ne olursa olsun, meselesi animedeki çatışma unsuru açısından sık sık ve başarıyla kullanılıyor. Aynı zamanda şeytanlardan da parçalar taşıyan Hyakkimaru anime boyunca amacıyla arasına giren kimsenin gözünün yaşına bakmayacağını sık sık gösteriyor. Dororo’nun en önemli kısmıysa bu şekilde aktarılıyor. Hyakkimaru bir insan olarak kalabilecek mi yoksa kılıcını asla indirmeyen bir şeytana mı dönüşecek?

Masum bir karakter olan Dororo ise bu açıdan bakıldığında anahtar bir rolde. Dororo, Hyakkimaru’nun insan kalabilmesini sağlayabilecek en önemli unsur. Anime bir bölümden sonra özellikle bu konunun üzerine gidiyor. Hyakkimaru’nun kimi şiddet patlamaları Dororo’yu da endişelendiriyor. Üstelik animede zaman zaman karşımıza çıkan, daha yaşlı ve daha bilge bir başka iblis avcısı da bu konuda Dororo’yu uyarıyor.

Animede en sevdiğim mesele bu olsa da Hyakkimaru’nun tekrar ailesinin karşısına çıkması ve kardeşiyle olan mücadelesi, topraklarının eski kötü günlere dönebilecek olması pahasına vücudunu geri almaya çalışmayı sürdürmesi, büyük savaşların yaklaşması meseleleri de gayet iyi işlenmiş.

Dororo karakterinin sevimliliğine, komik, eğlenceli hallerine de parantez açmalı. Hem duygusal açıdan hem şiddet açısından böyle zorlayıcı bir animede nefes almak için Dororo’nun sahneleri gayet yerinde kullanılmış. Yani Dororo Hyakkimaru’yu kurtarırken bir nebze izleyiciyi de kurtarıyor.

Tek sezon ve yirmi dört bölümden oluşan sürükleyici bir anime olan Dororo özellikle türün meraklılarını memnun edecektir.

Dororo
Tür: Macera, Aksiyon, Şeytan, Tarihi
Verdiğim Puan: 8