Shinji: Diamond no Ace

Shinji: Diamond no Ace

26 Ocak 2021 0 Yazar: artiz

Diamond no Ace yüksek ihtimâl spor animesi sevenlerin çoktan keşfettiği, spor animesine veya baseball, amerikan futbolu gibi sporlara mesafeli olanlarınsa en azından bir şans vermeleri gerektiğini düşündüğüm ufak bir hazine…

Genel olarak spor animeleri izlemeyi severim. Bu animelerde benim için ilgi çekici pek çok nokta vardır. Örneğin anime hangi sporla ilgili olursa olsun takım olma olgusu, takımdaşlık dostlukla ve gerektiği zamanlarda yapılan kimi fedakarlıklarla bağdaştırılır. Ya da pek çok spor animesinde çok yetenekli sporcuların yanında, disiplinli bir şekilde çok çalışarak bir yere gelebilen sporcular da vardır. Ama hepsinden önemlisi, genellikle kazanmak için sonuna dek mücadele eden, kaybettiğinde yıkılsa da bir şekilde devam edebilen, vazgeçmeyen ana karakterler görürüz ve çoğunlukla bu ana karakterler oldukça yüceltilir.

Diamond no Ace’de de buna benzer birçok ortak özellik bulmak mümkün. Ayrıca animenin mizahi dozu da oldukça keyifli. Ama en önemlisi; Diamond no Ace pek çok spor animesinin yapmadığı bir şeyi yapıyor ve ana karakterini zaman zaman sahneden çekiyor. Tüm yeteneğine, hırsına, gelişim hızına rağmen biz ana karakterimizin; liseye, lise baseball takımına yeni katılmış olan atıcı Eijun Sawamura’nın bir yıldız, baseball tabiriyle bir ace yani takımın ası; başlangıç atıcısı olup olamayacağını, bu konuda hangi yollardan geçeceğini merakla izliyoruz. Çünkü takıma yeni katılan ve halihazırda Eijun’dan daha iyi olan bir başka atıcı daha var; Satoru Furuya…

Anime genellikle Eiujun ve Furuya’nın rekabetine odaklanırken Koç Kataoka’yu, takımın geri kalanını ve özellikle de ikinci sezon takım kaptanlığına yükselen tutucu Miyuki’yi oldukça ön plana çıkarıyor. Bu açıdan bakıldığında Diamond no Ace’in karakter skalasının oldukça geniş olduğunu, çok karakterli yapısının altından kalkabildiğini söylemek mümkün. Miyuki’ye ise ayrı bir parantez açmak lazım. Miyuki savunma oyunlarındaki yönlendirmeleriyle, hücum oyunlarındaki taktiklere bağlılığıyla sporda zekânın, düşünmenin, stratejinin ne denli önemli olduğunu işaret eden bir karakter. Sırf bu yanıyla bile pek çok spor animesinde göremeyeceğimiz karakterlerden biri.

Peki nedir bu atıcı, tutucu ya da onların takım için önemi vb. tabirler derseniz merak etmeyin animeyi izlerken hepsini öğrenmeniz mümkün. Evet daha pek çok teknik terim de geçiyor fakat izlediklerimiz bir eğitim filmi veya sadece baseball konusunda bilgilendirmek için yapılan bir anime olmadığından baseballu bilip bilmeme konusunda asla sıkıntıya düşmüyorsunuz. Sadece merak ederseniz daha fazla araştırıyorsun. Bunun dışında hikâyeyi algılama ya da maçlardan keyif alma konusunda bir dezavantaj yaratmıyor.

Bildiğim kadarıyla şimdilik üç sezonu bulunan (üçüncü sezondaki kimi anlatım tercihlerine kanım pek ısınmasa da) Diamond no Ace sırf ana karakterine yaklaşımı ve keyifli baseball maçları için bile izlenebilir. Ama tedirgin olmayın; çok daha fazlasını vaat ediyor.

Diamond no Ace
Tür: Spor
Verdiğim Puan: 8.5