Melisa Parlak: Kaybolan O Günler

Melisa Parlak: Kaybolan O Günler

22 Ağustos 2022 0 Yazar: artiz

Daha kapağını görür görmez merak uyandıran bir grafik roman Kaybolan O Günler. Kahramanımız Lubin yirmili yaşlarının başında bir akrobat. Onu hemen kitabın başlangıcında, bir gösteri sırasında görüyoruz. Devasa bir kafesin önce içinde sonra ise dışında devam ediyor performansına. Yalnızca bu kafes bile kitap genelinde çok şeyi simgeliyor. Fakat onun yaşamına tanıklık etmek için sayfaları çevirip ilerlemeliyiz.

Bir sabah uyandığında Lubin bir günü atladığını fark ediyor. Bu durum, hikâyenin ilk dönüm noktası olabilir fakat tek değil. Bambaşka görüngeler, bu çok özgün grafik roman boyunca okurunu şaşırtmaya devam ediyor.

Lubin’in atladığı ilk güne dönersek. Lubin pazartesiyi atlıyor ve gözlerini bir salı gününe açıyor. Salı deyince bir çağrışımla Supernatural dizisindeki Sam’i anımsıyor belki bazı zihinler. O her günün salı olduğu talihsiz bölümü. Sam’in başına gelenler Lubin’inkinden farklı görünse de kurmacada salı günlerinin yeri belki de üstünde daha fazla durulması gereken enteresan bir noktayı işaret edebilir. Değilse bile şurası kesin; tesadüfler hayatın kayıplarına karşı kimi zaman insana bir başka insandan daha çok destek oluyor.

Lubin ise kaybolan o günlerinde çevresinden destek görecek kadar seviliyor. Arkadaşları, ailesi, partneri ve terapisti tarafından içinde bulunduğu durumu çözebilmek yahut iyileştirmek için yardım alıyor.

Bu noktada Lubin’den örnekle, insanların hayatlarımıza iyi ya da kötü etkilerini açıkça görebiliyoruz. İnsanların birbirlerini yarı yolda bırakmaları kadar sonuna dek o yolda birlikte yürümelerinin de olası ve bir o kadar da normal olduğunu anlıyoruz. Hiçbir desteğin ya da engelin olması gerekeni değiştirmeyeceği gerçeğini anladığımız gibi.

Lubin’in hayatına eşlik ederken kendi yaşamınızı sorgulamadan edemiyorsunuz. Tıpkı Mr. Nobody filmindeki Nemo’nun yaşadıklarının seyircisine işlediği gizli sarsıntının bir benzeri bu.

Bir hayata sonuna kadar tanıklık etmek yorucu bir süreç olabilir. Yine de Lubin’in yaşamlarını anlayabilmek ve kaybolan günlerinin nereye gittiğini öğrenmek okuruna belki de daha önce deneyimlemediği bir perspektif kazandıracaktır.

Kaybolan O Günler; zamanın, kimliğin, benliğin, arayışın, direnişin ve kabullenişin hikâyesi ve tüm bunlara ek olarak dissosiyatif kimlik bozukluğunu irdeleyen şaşırtıcı ve orijinal bir kurmaca.

Künye

Yazar ve çizer: Timothe Le Boucher

Yayıncı: Baobab Yayınları

Çevirmen: Doğan Şima

ISBN: 9786056743658

Dil:      TÜRKÇE

Sayfa Sayısı:   192

Arka Kapaktan

Bir sabah uyanıp da her iki gününüzden birinin kaybolduğunu fark etseniz ne yapardınız? Yirmili yaşlardaki Lubin Marechal’in başına tam da bu geliyor. Her sabah, bir önceki günün, en ufak bir şey hatırlamaksızın uçup gitmiş olduğunu görüyor. Çok geçmeden, kaybolan o günlerde bedenine başka bir kişiliğin egemen olduğunu öğreniyor. Artık bedenini bambaşka bir yaşamı olan bir başkasıyla paylaşmak zorundadır. Bu birlikte var olma halini düzenlemek için “öteki” ile iletişime geçer. Ancak kaybolan günler çoğalırken Lubin’i zorlu bir mücadele beklemektedir.